فراخوان اولین دوره دیوار‌نگاره‌های شهری رفسنجان

 

حوزه معاونت خدمات شهری و واحد زیباسازی شهرداری رفسنجان در راستای اهداف و وظایف خود نسبت به ارتقاء سطح هنری و ساماندهی بصری و زیباسازی فضاهای شهری و کمک به رشد فرهنگ تصویری شهروندان، فراخوان اولین دوره "طراحی دیوارنگاری شهر رفسنجان" را برگزار می‌نماید.

رویکرد اصلی این فراخوان در جهت تأمین طرح برای ساماندهی بصری برخی از دیوارهای شهری است که دارای نقاشی دیواری نا‌مطلوب هستند یا وضعیت فرسودگی و تخریب نمای نامناسب در فضای شهری به صورت محوری یا مجموعه‌ای دارند.

از هنرمندان هنرهای تجسمی و سایر گرایش‌های هنری مرتبط دعوت می‌شود ایده‌ها و طرح‌های خود را بر اساس ویژگی‌های زیر به واحد زیباسازی این معاونت ارائه نمایند.

ویژگی‌های ایده ها و طرح‌های ارسالی:

 1. ضرورت دارد ایده‌های پیشنهادی برای این فراخوان در راستای پیرایش و آرام سازی منظر شهری رفسنجان در قالب طرح‌های نوآورانه و خلاقانه برای جداره‌های نامناسب و فرسوده ارائه شود.
 2. طرح‌های ارسالی باید دارای هویت فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، اقلیمی و حاوی ارزش‌های اسلامی_ایرانی باشد.
 3. با توجه به تنوع و تکثر دیوارهای فرسوده در محورهای شهری و اندازه‌های متغیر، امکان تعیین، معرفی و فهرست کردن همگی آن‌ها در مرحله فراخوان برای طراحی و جانمایی وجود ندارد. بنابراین لازم است ایده‌ها و طرح‌های ارائه شده توسط هنرمندان امکان و قابلیت توسعه و گسترش بر روی دیوارهای متنوع و متراژ بالا را دارا باشد.
 4. لازم است طرح‌های پیشنهادی از ظرفیت مخاطب پذیری بالایی برخوردار بوده و قابلیت اجرا در فضای شهری با تکنیک های مختلف را داشته باشد.
 5. طرح‌ها و ایده‌های پذیرفته شده توسط شورای هنری پس از داوری مرحله اول برای جانمایی روی دیوارهای پیشنهاد شده توسط واحد زیباسازی شهرداری، زیر نظر کار گروه مشاور و ناظر طرح‌ها برای مناسب سازی در فضای شهری توسعه و ویرایش خواهند یافت.
 6. در صورت دارا بودن ویژگی‌های هنری و امکان توسعه و مناسب‌سازی برای فضای شهری، شورای هنری حداکثر ۳ طرح از هر هنرمند را برای اجرا در سطح شهر انتخاب خواهد کرد. تصمیم گیری درباره محل اجرا و متراژ هر اثر توسط گروه مشاور و ناظر طرح‌ها صورت خواهد گرفت.
 • به شرکت کنندگان توصیه می شود با توجه به ضرورت هماهنگی دیوارنگاره‌های شهری با محیط و فضای پیرامون آن‌ها، برای ایده پردازی و طراحی آثار خود، پس از بازدید میدانی از دیوارهای بلوار طالقانی، بلوار هفده شهریور غربی و خیابان امام حد فاصل میدان قدس تا چهارراه امیر کبیر، نسبت به طراحی و جانمایی آثار خود اقدام کنند.

 

شرایط عمومی فراخوان:

 1. بررسی، کارشناسی، تأیید یا رد طرح‌ها به عهده شورای هنری نقاشی دیواری است.
 2. طرح‌های ارسالی هنرمندان پس از داوری به هنرمندان عودت داده نخواهد شد.
 3. رعایت کلیه قوانین مربوط به حق تألیف و طراحی اثر بر عهده فرستنده آثار بوده و پاسخگویی به کلیه عواقب قانونی آن بر عهده ارائه کنندگان آن‌ها است. در صورتی که در هر یک از مراحل ارائه طرح، کارشناسی و داوری و حین یا پس از اجرای طرح‌ها، عدم اصالت طرحی محرز شود طبق نظر شورای هنری‌ نقاشی دیواری و مدیران مربوطه اقدامات قانونی صورت خواهد گرفت.
 4. هنرمندانی که تمایل به اجرای طرح‌های خود نداشته باشند پس از مناسب سازی و جانمایی طرح‌های خود می‌توانند نسبت به واگذاری اجرای آن‌ها به واحد زیباسازی شهرداری اقدام نمایند. در این صورت به تشخیص شورای هنری نقاشی دیواری حق الزحمه طراحی و جانمایی آن به صاحب اثر پرداخت خواهد شد.
 5. واحد زیباسازی مجاز است برخی از آثار پذیرفته شده را در سال ۱۳۹۷ اجرا نکند و اجرای آن را به زمان دیگری موکول کند.
 6. تعداد طرح‌های پیشنهادی از سوی هنرمندان برای این فراخوان حداکثر ۵ اثر می‌باشد.
 7. در صورت دارا بودن ویژگی‌های هنری و امکان توسعه و مناسب سازی برای فضای شهری، شورای هنری حداکثر ۳ طرح از هر هنرمند را برای اجرا در سطح شهر انتخاب خواهد کرد.
 8. روی هیچ کدام از پوسترهای مسابقه نام ، لگو، آرم و… طرح ذکر نشود. نام طراح ، نشانی، شماره تلفن و دورنگار فقط روی پاکت نوشته شود.

زمان تحویل آثار:

 • طراحان محترم می‌توانند با مراجعه حضوری به دبیرخانه واحد زیباسازی شهرداری، طرح‌های خود را در تاریخ‌های ۲ و ۳ تیر ماه ۱۳۹۷ تحویل نمایند؛ بدیهی است پس از ساعت ۱۵ روز ۳ تیر ماه، به هیچ عنوان طرحی از مراجعه کنندگان تحویل گرفته نمی‌شود.
 • زمان بندی حضور طراحان در جلسات جانمایی و مناسب سازی آثار زیر نظر گروه مشاور و ناظر طرح‌ها، از تاریخ ۶ الی ۷ تیر ماه ۱۳۹۷ بوده و غیر قابل تغییر و تمدید است.

نحوه تحویل آثار:

الف) پرینت هر طرح به صورت جداگانه در قطع A3 با کیفیت بالا روی شاسی مقاوم .

ب) ارائه لوح فشرده (CD) حاوی فایل طرح پیشنهادی با فرمت jpg در ابعاد A3 با وضوحdpi 300

 

 • ضرورت دارد هنرمندان شرکت کننده، جانمایی طرح پیشنهادی خود را برای هر دیوار بر اساس فرمت ارائه شده، بر روی نقشه دیوار و عکس هر دیوار در قطع A3 بدون درج هر نوع مشخصات، ارائه کنند وطرح ها روی شاسی مقاوم نصب گردد.
 • تأکید می‌شود هنرمندان گرامی از اعمال لمینت، سلفون و غیره بر روی پرینت‎های ارسالی، خودداری نموده و نسبت به رعایت دقیق قطع پرینت‎های ارائه شده توجه کامل داشته باشند.

هیئت داوران:

سرکار خانم بهشته بهشتی- آقای عماد الدین خاندانی- آقای مهدی سپهری

گاه شمار فراخوان:

مهلت ارسال آثار: ۲ و ۳ تیر ماه

تاریخ داوری آثار: ۵ تیر ماه

اعلام نتایج: ۶ تیر ماه

برگزاری جلسات ویرایش و جانمایی طرح‌ها: ۹ الی ۱۰ تیر ماه

 • مهلت ارسال آثار و تاریخ برگزاری جلسات جانمایی غیر قابل تمدید بوده و طراحانی که در این زمان اقدام به بازدید میدانی از موقعیت‌های شهری معرفی شده و جانمایی طرح‌های خود ننمایند از فهرست طرح‌های پذیرفته شده در این فراخوان حذف خواهند شد.

دبیرخانه:

 • رفسنجان_خیابان تختی _ ساختمان شهرداری مرکزی _ واحد زیبا سازی
تصویر: 
خلاصه: 
حوزه معاونت خدمات شهری و واحد زیباسازی شهرداری رفسنجان در راستای اهداف و وظایف خود نسبت به ارتقاء سطح هنری و ساماندهی بصری و زیباسازی فضاهای شهری و کمک به رشد فرهنگ تصویری شهروندان، فراخوان اولین دوره "طراحی دیوارنگاری شهر رفسنجان" را برگزار می‌نماید.