اجرای آیین جوش‌زنی ایران(هرمزآباد رفسنجان) در خارج از کشور

  • منشتر شده در: ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۷۱

📌به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر رفسنجان ؛ نشست خبری سوگواره آیین جوش زنی ایران با حضور ابراهیم رضوی مقدم دبیر آیین جوش زنی ایران و اصحاب رسانه شهرستان رفسنجان درفرهنگسرای رسانه شهرداری برگزار شد

💢در این نشست دبیرسوگواره آیین جوش‌زنی ایران عنوان کرد: اسناد زیادی وجود دارد که فلسفه قیام عاشورا را تبیین می‌کند و آگاهی مردم نسبت به این موضوع می‌تواند شبهاتی که گاهی به وجود می‌آید را برطرف کند.

💢وی افزود: هر کسی باید به اندازه توان خود برای ماندگاری قیام عاشورا تلاش کند، که مراسم‌های مختلفی از زمان‌های دور برای عزاداری سید و سالار شهیدان وجود داشته و نسل و به نسل منتقل شده که زنده نگهداشتن این آیین‌ها به نوبه خود نوعی زنده نگه داشتن قیام امام حسین (ع) است.

💢رضوی مقدم با اشاره به ثبت ملی آیین جوش‌زنی ایران در روستای هرمزآباد خاطرنشان کرد: جوش‌زنی در دوران صفویه در یکی از مساجد قدیمی روستای هرمزآباد انجام می‌شد و نظیر آن در جاهای دیگری در کشور هم به‌صورت متفاوت وجود دارد اما سال ۹۴ در هرمزآباد  با حضور مسئولانی از کشور و استان با شماره ۵۴۴ در میراث ملموس کشور به ثبت ملی رسید.

💢وی تصریح کرد: پس از رونمایی از سند ثبت ملی این آیین حرکتی شکل گرفت و لازم دیدیم این حرکت را ادامه دهیم که ثابت‌قدم باشیم و شور و شوق جوانان روستا در این خصوص بیشتر شد و سال ۹۵ هم توانستیم تمبر آیین جوش‌زنی را رونمایی کنیم.

💢دبیر آئین جوش زنی ایران با اشاره به برگزاری سوگواره عکس این آئین در سال ۹۸، افزود: ۱۴۵ عکس به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که حدود ۴۰ اثر حرفه‌ای در دو بخش حرفه‌ای و موبایلی برگزیده شدند.

💢وی گفت: هرمزآباد به لحاظ جغرافیایی موقعیت ویژ‌ه‌ای در رفسنجان دارد و ورودی بزرگترین جنگل مصنوعی دست کاشت بشر در دنیا را داردو آثار تاریخی زیادی در این روستا وجود دارد که در سال ۹۶ مسجدی که مربوط به دوران قاجاریه بوده و آیین جوش‌زنی در آن برگزار می‌شود به ثبت ملی رسید و یک حمام تاریخی هم در روستا وجود دارد که قابلیت ثبت ملی را دارد هرمزآباد با حدود سه هزار نفر جمعیت و تقدیم ۲۴ شهید به انقلاب و اسلام که سه تن از شهدای این منطقه شاخص هستند توانسته است در منطقه بدرخشد.

💢ابراهیم رضوی مقدم با بیان اینکه آیین جوش زنی هرمزآباد در سال ۹۶ در برج میلاد اجرا شد، یادآور شد: قصد داریم در سراسر کشور و حتی خارج از کشور نیز این آیین را برگزار و معرفی کنیم که پیگیری های زیادی برای اعزام آیین جوش زنی هرمزآباد به خارج از کشور انجام داده ایم و بزودی این آئین سنتی عزاداری در یکی از کشورهای همسایه اجرا می شود.

💢رضوی‌مقدم در ادامه با اشاره به اینکه هر ساله آیین جوش‌زنی صبح عاشورا در مسجد بزرگ این روستا برگزار می‌شد که امسال به‌دلیل کرونا این آیین برگزار نشد، افزود: سوگواره آیین‌ جوش‌زنی ایران هرمزآباد به مناسبت ششمین ثبت ملی جوش‌زنی در دو بخش نوحه‌خوانی جوش و طراحی گرافیکی  محرم شامل پوستر و نقاشی برگزار خواهد شد.

💢وی اضافه کرد: مهلت ارسال آثار تا  دهم مهرماه است و اختتامیه این آیین ۱۷ مهرماه همزمان با اربعین حسینی برگزار و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا میشود