سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ − ۰۸:۴۹
در برنامه شهر من رفسنجان؛

آموزه های دین اسلام بهترین راه برای افزایش امید هستند.

دکتر شهرام مقصود مشاور شهردار رفسنجان که در برنامه رادیویی شهر من رفسنجان حضور یافته بود از آموزه های دین اسلام به عنوان بهترین راه برای افزایش امید در بین شهروندان و مردم یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری رفسنجان، دکتر مقصود ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با بیان اینکه موضوع برنامه رادیویی شهر من رفسنجان در سری جدید حول محور امید و امیدواری در شهروندان خواهد بود ابراز امیدواری کرد این برنامه مورد قبول شنودگان عزیز هم قرار گیرد.

مشاور شهردار رفسنجان با بیان اینکه باید با نگاهی دقیق به تعریف امید و جنبه های مختلف آن و دیدن تاثیر آن در زندگی شهروندان و شهر دقت کرد خاطرنشان کرد: امید یک خوشحالی درونی و یک قوت قلبی و یک انبساط سرور و خوشحالی از انتظار مطلوب است.

وی با تاکید بر اینکه اهمیت امید در زندگی شهروندان و در شهر در سلامت روانی انسان نقش بسیار مهمی دارد که بارزترین جنبه آن افسردگی است خاطرنشان کرد: تحمل امید ناملایمات را برطرف می کند و حتی بعضی از روانشناسان امید را یک سبک زندگی می دانند و انسان اگر امیدوار باشد جامعه امیدوار خواهد بود.

دکتر شهرام مقصود با اشاره به اینکه در سالهای اخیر تبلیغات پر دامنه و بسیار پر حجم از خارج کشور برای کم رنگ کردن امید در جامعه آغاز شده است مانند بیکاری که ناخودآگاه افراد جامعه را به سمت ناامیدی می کشاند خاطرنشان کرد: ما باید نقاط مثبت را برای امیدواری مردم و شهروندان روشن کنیم و مجموعه این مسائل باعث شده است تا برنامه رادیویی شهر من رفسنجان در سال جاری به موضوع امید بپردازد.

مشاور شهردار رفسنجان در رابطه با اینکه چگونه می توان امید را افزایش داد با بیان اینکه بعضی از کارشناسان و متخصصین امر معتقدند که امید و امیدوار بودن یک جنبه درونی است که از تجربیات گذشته افراد نشات می گیرد افزود: به طور مثال فردی که در خانواده ای بزرگ شده است که اعضای آن خانواده همیشه ناامید بودند، وقتی فردی در چنین جوی بزرگ شده است احتمال ناامیدی در این فرد بسیار زیاد است.

وی از آموزه های دین اسلام به عنوان بهترین راه برای افزایش امیدیاد کرد و افزود این آموزه ها شامل هفت مورد توکل، هدفمندی، کار و کوشش، قانع بودن، عدم مقایسه با دیگران، شاکر بودن و استفاده از تجربیات دیگران می باشد.

دکتر مقصود در پاسخ به اینکه افزایش امید در شهر به چه معنا است و جایگاه آن کجاست با اشاره به اینکه امید و امیدواری یک فرآیند است که اگرچه می توانیم در بحث اجتماع، فرد و شهر آن را مستقل ببینیم افزود: وقتی تعداد افراد امیدوار در جامع زیاد و زیادتر شود این خود باعث می شود که جامعه امیدوارتر شود و در بحث شهر وقتی که در شهر امکانات مختلف از جمله بهداشت و زیبا سازی، اشتغال، امنیت، امکانات تحصیل، معنویت و در کل مجموعه ای از امکانات برای ارزیابی رو به پیشرفت بوده باشد این باعث می شود امید در بین شهروندان افزایش یابد و در نهایت روحیه امید را به افراد جامعه تلقین می نماید.

مشاور شهردار رفسنجان در پایان در پاسخ به اینکه می توان به رفسنجان امیدوار بود با اشاره به آیاتی از قرآن کریم خاطرنشان کرد: انسان همیشه باید به آینده امیدوار باشد و من فکر می کنم هر کدام از شهوندان خودشان باید ارزیابی کنند و به مقایسه وضعیت چند سال گذشته با زمان حال در زمینه های مختلف بپردازند و با این مقایسه به این نتیجه خواهند رسید که آیا ما می توانیم امیدوار باشیم یا نه.

نگاهی به آخرین اخبار شهرداری رفسنجان در بخش در شهر و همچنین سوال پیامکی برنامه که در ارتباط با مهمترین عامل در زمینه ایجاد امید اجتماعی با گزینه های وضعیت اقتصادی، وضعیت اجتماعی و ارزیابی نخبگان جامعه از این دو بود از دیگر بخش های برنامه رادیویی این هفته شهر من رفسنجان با موضوع امید و نقش آن در زندگی شهروندان بودند.

دیدگاه ها

قوانین دیدگاه

  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.