سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۵ − ۰۹:۰۱
شهردار رفسنجان در برنامه رادیویی «همراه»:

اهمیت ورود بخش خصوصی در بهبود وضعیت بافت فرسوده شهری

علی اکبر پورمحمدی شهردار رفسنجان با حضور در برنامه رادیویی «همراه» به چگونگی وضعیت بافت های تاریخی و فرسوده شهرستان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شهرداري رفسنجان، علی اکبر پورمحمدی با اشاره به وجود بیش از ۴۴۰ هکتار بافت فرسوده در شهر، گفت: از سال ۸۶ تسهیلات ویژه برای بافت های فرسوده مصوب و ابلاغ گردیده و پیشنهاد آن در شورای اسلامی شهر مطرح و تشویقاتی برای مالکین در نظر گرفته شده است.

وی برخورداری از ۵۰ درصد تخفیف صدور پروانه ساخت برای بافت های فرسوده را یکی از راه های تشویقی برای مالکین عنوان کرد و افزود: صاحبان ملک در صورت اقدام برای ساخت و ساز از ۲۰ درصد تخفیف نقشه ساختمان و دریافت وام به مبلغ ۳۰ میلیون تومان برای هر واحد ساختمانی برخوردار خواهند شد و هزینه تراکم یک طبقه ساختمانی نیز از آنان دریافت نمی شود.

شهردار رفسنجان از پرداخت بیش از ١٣٠٠فقره وام کم بهره به مالکین بافت فرسوده و قدیمی شهر خبر داد و گفت: متقاضیان جهت دریافت تسهیلات با مراجعه به شهرداری های مناطق، پس از صدور پروانه ساختمان برای دریافت وام به اداره راه و شهرسازی معرفی می شوند.

علی اکبر پورمحمدی با تأکید بر اینکه تنها راه ساخت بافت فرسوده شهری ورود بخش خصوصی و مردم در بطن کار است، اظهار کرد: مقدماتی برای افزایش رغبت مردم به ساخت و ساز در بافت های فرسوده ایجاد کرده ایم و از آن ها تقاضا داریم با دریافت تسهیلات خانه هایشان را بازسازی کنند.

وی با اشاره به استقبال برخی از شهروندان در اخذ تسهیلات بانکی برای بازسازی واحدهای چند طبقه اظهار کرد: دولت، شهرداری و مسئولین از مالکینی که برای بازسازی ملک فرسوده خود اقدام کنند، پشتیبانی و حمایت می کنند.

علی اکبر پورمحمدی در ادامه به ساماندهی میهمان شهر رفسنجان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: با صدور دستورالعمل جدید و با توجه به مسائل امنیتی، جابجایی میهمان شهر رفسنجان متوقف شده است.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه شهرداری رفسنجان ۵ سال پیش جهت جابجایی این مکان اعلام آمادگی کرده بود، گفت: قرار بود میهمان شهر به محلی خارج از شهر منتقل شود؛ حتی زمین آن نیز با فاصله ای از شهر مشخص شده بود، اما این امر متوقف شد.

پورمحمدی ساماندهی میهمان شهر را بهتر از جابجایی آن دانست و افزود: برآورد هزینه ساماندهی میهمان شهر رفسنجان انجام شده و دولت باید اعتباری به آن اختصاص دهد.

شهردار رفسنجان هم چنین به املاک محدوده کوچه شماره ۲۵ خیابان معلم اشاره کرد و گفت: املاک این کوچه ۲۳ سال قبل به منظور بازسازی توسط شرکتی وابسته به مسکن و شهرسازی خریداری و پس از مدتی به دلیل کاهش بودجه رها شد.

پورمحمدی ادامه داد: در طول پنح سال گذشته پیگیری برای تعیین تکلیف وضعیت آن آغاز شده است و منتظر ورود مردم جهت ساخت بافت فرسوده هستیم.

وی به توافق فی مابین شهرداری و میراث فرهنگی برای ساختمان قدیمی نبش کوچه شماره ۲۵ خیابان معلم نیز اشاره کرد و افزود: این توافق به مالکین و شرکت به صورت کتبی اعلام شده و کوتاهی از شرکت است.

شهردار رفسنجان با اشاره به موقعیت مناسبی که با راه اندازی رستوران توکل در این منطقه ایجاد شده است، گفت: این امر نشان دهنده تأثیر ورود بخش خصوصی در ساخت و ساز بافت فرسوده شهری است.

علی اکبر پورمحمدی به ساخت مجتمع تجاری ستاره در مرکز شهر رفسنجان و در بافت قدیمی شهر اشاره کرد و گفت: احداث مجتمع تجاری پیامبر اعظم (ص) و پارکینگ طبقاتی از دیگر اقدامات شهرداری در محدوده بافت فرسوده رفسنجان بوده است.

وی همچنين با اشاره به طرح ساماندهی و توانمندسازی محله رحمت آباد و رستم آباد، گفت: از آنجایی که این دو محله جزو بافت فرسوده بوده و از نظر امنیتی و شهرسازی در طرح ساماندهی قرار داشتند، برای ساخت مجتمع تجاری در آن اقدام کردیم.

شهردار رفسنجان ادامه داد: آزادسازی خیابان شهید کاظمی، تعریض خیابان رضوان و اختصاص زمین به ناحیه مقاومت سپاه رفسنجان جهت ساخت حوزه بسیج مقاومت و مجموعه فرهنگی ورزشی و ساخت مرکز بهداشت با همکاری خیرین از اقدامات شهرداری در این دو محله است.

علی اکبر پورمحمدی از ساخت خانه فرهنگ در خیابان شهید میرافضلی در بیش از یک هزار و ۷۰۰ متر مربع خبر داد و افزود: زمین این مجموعه توسط شهرداری اختصاص داده شده و برای ساخت این مجموعه که شامل کتابخانه، آمفی تئاتر و ... است، ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار تعیین گردیده که برای تکمیل آن به ۸۰۰ میلیون تومان دیگر نیاز است.

وی با اشاره به راه اندازی سالن ورزشی مجهز در محدوده قبرستان رحمت اباد، اظهار کرد: زمین این سالن ورزشی توسط شهرداری در اختیار اداره ورزش و جوانان قرار گرفته است که با حمایت مالی شرکت مس سرچشمه جهت استفاده عموم ساخته می شود.

شهردار رفسنجان هم چنین به تحویل ۱۰ باب واحد مسکونی با حمایت شرکت مس سرچشمه، کمیته امداد و مؤسسه خیرین گمنام به مردم اشاره کرد و گفت: در خیابان منتهی به میدان رحمت آباد ۴ باب مغازه و یک باب منزل مسکونی توسط شهرداری تملک و خریداری شده و برای متقاضیان ساخت مراکز فرهنگی و درمانی پروانه ساختمانی رایگان صادر می شود.

وی افزود: در صورت احداث واحد مسکونی نیز متقاضیان از ۵۰ درصد تخفیف برای صدور پروانه برخوردار می شوند.

دیدگاه ها

قوانین دیدگاه

  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
  • قانون ۱
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.