پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ − ۰۸:۳۲

یخدان عباس آباد حاجی

خلاصه: 
یخدان عباس آباد حاجی دارای حصاری بلند به ارتفاع ۱۲ متر می باشد که قدمت آن را به دوران قاجار نسبت می دهند.
تصویر: 

این یخدان در فاصله ۴ کیلومتری شرق رفسنجان و در روستای عباس آباد حاجی واقع شده است.

ایتم برگزیده: 

مکان در نقشه

مکان: 

دیدگاه ها

پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ − ۰۸:۰۹

کاروانسری شاه عباسی

خلاصه: 
کاروانسری شاه عباسی با زیربنای بالغ بر ۳۰۰۰ مترمربع که آن را به اواخر دوره صفویه نسبت می دهند همچون نگینی در دل رفسنجان، چشم هر رهگذری را به خود جذب می نماید.
تصویر: 

این بنا که در ادوار گذشته پذیرای پادشاهان ایران و سربازان انگلیسی و هندی بوده است در مرکز شهر رفسنجان و در میدان شهید میرافضلی واقع شده است.

ایتم برگزیده: 

مکان در نقشه

مکان: 

دیدگاه ها

پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ − ۰۷:۵۷

بازار تاریخی رفسنجان

خلاصه: 
مجموعه بازار رفسنجان یکی از بزرگترین بازارهای تاریخی ایران می باشد که طول راسته آن به بیش از ۱۰۰۰ متر می رسد.
تصویر: 

این مجموعه بی نظیر که در گذشته جایگاه تجار، بازرگانان و کنسول گری روس در جنوب شرق ایران بوده است در خیابان انقلاب رفسنجان واقع شده است.

ایتم برگزیده: 

مکان در نقشه

مکان: 

دیدگاه ها

يكشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ − ۰۹:۴۹

موزه باستان شناسی، مردم شناسی و دیرینه شناسی رفسنجان

خلاصه: 
در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی حمام آقا سیدمهدی رفسنجان پس از پایان عملیات مرمت و بازسازی تبدیل به موزه باستان شناسی، مردم شناسی و دیرینه شناسی گردید. رفسنجان واقع شده است.
تصویر: 

این بنا که دارای بخش های مختلف و متنوعی می باشد با مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ مترمربع در خیابان شهید بهشتی رفسنجان واقع شده است.

ایتم برگزیده: 
خبر برگزیده باشد

مکان در نقشه

مکان: 

برچسب ها

دیدگاه ها

يكشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ − ۰۷:۳۳

عمارت و باغ تاریخی باقری

خلاصه: 
عمارت و باغ تاریخی باقری، نمونه یکی از زیباترین کاخ باغهای ایرانی است.
تصویر: 

سردرهای بیرونی عمارت که میان باغ قرار گرفته، منقوش به آجرکاری زیبا، یادگاری از اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. این عمارت در زمینی به مساحت ۲۰۰۰۰ متر مربع و با بنای حدود ۲۶۰۰ متر مربع در دو طبقه زیر زمین و همکف و به صورت ویلایی سه ایوانی احداث شده‌است.این بنا در خیابان امام خمینی(ره) رفسنجان واقع شده‌است.

ایتم برگزیده: 

مکان در نقشه

مکان: 

دیدگاه ها

يكشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ − ۱۰:۰۷

خانه حاج آقا علی

خلاصه: 
خانه حاج اقا علی بزرگترین خانه خانه خشتی جهان می باشد که در محله قاسم آباد رفسنجان قرار دارد.
تصویر: 

خانه حاج آقا علی با زیربنایی بالغ بر هفت هزار متر مربع و با معماری زیبا و ایرانی یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های خشتی و سنتی جهان به شمار می آید که توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی، بزرگترین تاجر ایرانی آن دوره در سال ۱۱۳۶ هجری خورشیدی بنا گردیده است.این بنا در فاصله شش کیلومتری شهر رفسنجان (در نزدیکی قاسم آباد) واقع شده است. خانه حاج آقا علی در سابق به خانه وقفی شهرت داشته است. خانه دارای هشتاد و شش اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانیاحداث گردیده اند.یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است.چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمتهای مختلف این خانه را تامین می نموده است. بعضی لژ بخش‌های خانه حاج آقا علی عبارتند از: تالار حوضخانه وسیعترین فضای سرپوشیده خانه است و سقف آن در ارتفاع طبقه دوم با گنبدی عظیم پوشانده شده است. در زمینه مستطیل کار بندی شده و در مرکز آن کلاه فرنگی قرار گرفته است که نور فضای حوضخانه را تامین می نماید.در وسط حوضخانه حوض مستطیل شکلی قرار دارد که در گذشته با حوض‌های حیات‌های جانبی در ارتباط بوده است و آب آن از طریق قنات تأمین می شده است،حوضخانه در دو طبقه ساخته شده که در طبقه بالای آن تعدادی اتاق و دو تالار در ضلع شمالی و جنوبی قرار گرفته است.نمای داخلی حوضخانه با با اندود گچ و گچ بری‌های برجسته با طرح‌های اسلیمی تزیین گردیده است. تالار شاه نشین یا بهاره در مرکز ضلع جنوبی ایوانی نسبتاً رفیع قرار دارد که در طرفین آن با حفظ تقارن دو راهرو دسترسی ایجاد گردیده است. تالارهای پاییزی و زمستانی در اضلاع غربی و شمالی بنا قرار گرفته اند و نسبت به تالار شاه نشین و حوضخانه کمی ساده تر اجرا گردیده اند.

ایتم برگزیده: 

مکان در نقشه

مکان: 

دیدگاه ها