“از چشم دختران ببینیم”

  • منشتر شده در: ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۱۱۶

برگزاری جشنواره عکس دختران باعث افزایش نقش زن در شهر و خلق آثاری ماندگار می شود

↙ضرورت تداوم جشنواره عکس دختران ؛بانوان شرکت کننده در جشنواره عکس ” از چشم دختران ببینیم” خواستار تداوم فعالیت های فرهنگی با محوریت بانوان هستند.

?به گزارش روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی شهر رفسنجان و فرهنگسرای رسانه شهرداری رفسنجان؛ جشنواره عکس” از چشم دختران ببینیم” چشم اندازی است برای ساختن آینده بانوان که دغدغه هایشان در قاب تصویر ثبت می شود تا با درایت مدیران در آینده رفع شود.

این رویداد ملی که منعکس کننده نگاه بانوان عکاس به مدیران و تصمیم گیران است توانسته همه بانوان و دختران از شمال تا جنوب از شرق تا غرب کشور را به این مسابقه جذب نماید تا آنها بتوانند با نگاه ریزبینانه آثاری خلق نمایند که ماندگار خواهد بودامسال هم مانند سال گذشته بانوان زیادی از شهرهای مختلف کشور در این جشنواره شرکت کردند؛ با چند نفر از آنها گفتگویی انجام دادیم؛

فاطمه حلمی ۲۱ ساله از شهرستان بم استان کرمان، یک سال است که فعالیت عکاسی انجام می دهد و در انجمن سینما فعالیت چشمگیری دارد.
وی یکی از شرکت کنندگان جشنواره عکس “از چشم دختران ببینیم” است که آثاری در بخش دوربینی به دبیرخانه جشنواره فرستاده است.
حلمی در گفتگویی با ما می گوید: جشنواره بسیار خوبی است می تواند دغدغه های خانم ها را بیان کند.این خانم جوان ادامه می دهد: برای اولین بار با این جشنواره از طریق اینستاگرام آشنا شدم و انگیزه اصلی من برای شرکت در این جشنواره کسب تجربه است.

فرنوش امینی نسب متولد ۱۳۷۱ از همدان، لیسانس گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی همدان، از سال ۹۲ عکاسی آزاد انجام داده است.
وی که یکی دیگر از شرکت کنندگان در جشنواره و نمایشگاه عکس سال جاریست در گفتگویی، انگیزه اصلی شرکت در این جشنواره را موضوعات جالب و اینکه جشنواره مختص خانمهاست، عنوان کرده و می گوید: برای اولین بار است که در این جشنواره شرکت می کنم و از طریق پیج اینستاگرام از این جشنواره اطلاع پیدا کردم.وی می افزاید: برگزاری جشنواره های عکس، سطح عکاسی هنرمند و برداشت آن هنرمند را نسبت به جامعه نشان می دهد و عکس های خروجی می تواند به نوعی فرهنگ را مناسب با موضوع برساند.
این خانم عکاس ادامه می دهد: سنجیدن سطح هنرمندان کشور، میزان علاقمندی و حمایت از هنرمند از طریق این گونه جشنواره ها نمود می کند.

سیده سوگند شهبازی از استان بوشهر، ۱۸ سال سن دارد.
وی که سه سال است در زمینه عکاسی خبری فعالیت دارد از دیگر شرکت کنندگان این جشنواره است در گفتگویی احقاق حقوق زنان و نقش آنها در جامعه را انگیزه اصلی خود در این جشنواره عنوان می کند و می گوید: اولین بار است در این جشنواره شرکت می کنم و از طریق فضای مجازی اینستاگرام با این جشنواره آشنا شده و آثار فرستادم وی گفت :این جشنواره ها باعث می شود به نقش زن در شهر بیشتر و بهتر توجه شود .

مریم آل مومن دهکردی ۳۳ سال سن دارد از شهر شهرکرد در این جشنواره شرکت کرده است و هشت سال است که فعالیت عکاسی انجام می دهد.
وی در گفتگویی «اختصاصی بودن» این جشنواره را مزیت اصلی آن می داند و می گوید: این جشنواره مختص خانم هاست و اینکه به صورت اختصاصی به دغدغه های خانم ها پرداخته قدم مثبتی است؛ تا حالا چنین جشنواره ای در کشور نداشتیم. آل مومن می افزاید: از آنجاییکه حقوق زن و مردم در جامعه برابر نیست و همیشه آقایان نسبت به همه کارها برتری دارند و دیده می شوند؛ برگزاری چنین جشنواره های به صورت اختصاصی باعث شناسایی بانوان فعال و استقبال این قشر از هنر می شود.

الهه ملایی ۳۱ سال سن دارد و یک و سال و نیم است که در حرفه
عکاسی فعالیت دارد و از قوچان در این جشنواره شرکت کرده است.
به گفته خودش از طریق پیج اینستاگرام و از طرف یکی از دوستان با این جشنواره آشنا شده است.
وی در گفتگویی می گوید: این جشنواره باعث تشویق بانوان و پیگیری برخی مسائل بانوان شده و از دید خانم ها به مشکلات آنها پرداخته می شود.
مهسا ربیعی از استان خوزستان شهر اهواز، هفت سال فعالیت عکاسی دارد از دیگر شرکت کنندگان این جشنواره است. وی هدف از شرکت در مسابقه را بخاطر موضوع متفاوتی که مطرح شده (زن در جامعه) می داند و متعقد است خروجی عکسها نشان دهنده نگاه متفاوت زنان و دختران ایرانی است.

ربیعی می گوید: برای اولین باراست که در این مسابقه شرکت می کند و از طریق سایت فرهنگسرای رسانه متوجه فراخوان شده است
وی با اشاره به اینکه این گونه جشنواره ها بر فرهنگ شهری جامه تاثیر دارد، ادامه می دهد: اولویت من دیده شدن کارم است و دنبال فرصتی می گشتم تا بتوانم آثارم را ارسال کنم در مرحله دوم هم اگر بتوانم رتبه ای بیاورم جای بسی خوشحالی است.

این خانم هنرمند می افزاید: جشنواره ای که بتواند گوشه های از زندگی زنان و دختران ایرانی را نشان بدهد و چه بهتر که از نگاه زنان ایرانی باشد؛ در ایران خیلی کم داریم همچین مسابقه هایی ( صرف نظر از جایزه)، امیدوارم که تداوم داشته باشد.

نگین محمدی فرد از شهر اصفهان از سال ۹۶ تا کنون فعالیت عکاسی دارد، در رشته دانشگاهی انفورماتیک تحصیل می کند؛ وی در گفتگویی می گوید: برای بار اول است که در این جشنواره شرکت می کنم، این جشنواره از طریق دوستان عکاسم به من معرفی شد.وی می افزاید: موضوع شهر و فرهنگ شهری یکی از مهمترین موضوعات معاصر عکاسی حال حاضر دنیا است وجود چنین جشنواره هایی باعث می شود که توجه عکاسان و سایر هنرمندان به مقوله فرهنگ شهری بیشتر شود.

این هنرمند عکاس معتقد است که شهر با انسانها شکل می گیرد و با انسان ادامه پیدا می کند. فضاهای عمومی و خصوصی در شهر زیربنای دانش فرهنگ شهری هستند که این موضوع در هر کشور و شهری متفاوت است. با توجه به همه گیر شدن عکاسی موبایلی، عموم جامعه هم به چنین موضوعاتی توجه می کنند و می تواند باعث شود که کارهای هنری زیادی از بطن جامعه به وجود آید.

اما سمانه شیرازی اهل آمل معتقد است که برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند تلنگری باشد به مسئولین که دغدغه های قشر بانوان را حل کنند و اینکه این رویداد از شهری چون رفسنجان از استان کرمان آغاز شده نویدی برای بهتر شدن اوضاع همه بانوان کشور باشد.

گزارش/ منیژه نوروزی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید