اجرای آیین جوش‌زنی ایران(هرمزآباد رفسنجان) در خارج از کشور

  • منشتر شده در: ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۲۳۷

?به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر رفسنجان ؛ نشست خبری سوگواره آیین جوش زنی ایران با حضور ابراهیم رضوی مقدم دبیر آیین جوش زنی ایران و اصحاب رسانه شهرستان رفسنجان درفرهنگسرای رسانه شهرداری برگزار شد

?در این نشست دبیرسوگواره آیین جوش‌زنی ایران عنوان کرد: اسناد زیادی وجود دارد که فلسفه قیام عاشورا را تبیین می‌کند و آگاهی مردم نسبت به این موضوع می‌تواند شبهاتی که گاهی به وجود می‌آید را برطرف کند.

?وی افزود: هر کسی باید به اندازه توان خود برای ماندگاری قیام عاشورا تلاش کند، که مراسم‌های مختلفی از زمان‌های دور برای عزاداری سید و سالار شهیدان وجود داشته و نسل و به نسل منتقل شده که زنده نگهداشتن این آیین‌ها به نوبه خود نوعی زنده نگه داشتن قیام امام حسین (ع) است.

?رضوی مقدم با اشاره به ثبت ملی آیین جوش‌زنی ایران در روستای هرمزآباد خاطرنشان کرد: جوش‌زنی در دوران صفویه در یکی از مساجد قدیمی روستای هرمزآباد انجام می‌شد و نظیر آن در جاهای دیگری در کشور هم به‌صورت متفاوت وجود دارد اما سال ۹۴ در هرمزآباد  با حضور مسئولانی از کشور و استان با شماره ۵۴۴ در میراث ملموس کشور به ثبت ملی رسید.

?وی تصریح کرد: پس از رونمایی از سند ثبت ملی این آیین حرکتی شکل گرفت و لازم دیدیم این حرکت را ادامه دهیم که ثابت‌قدم باشیم و شور و شوق جوانان روستا در این خصوص بیشتر شد و سال ۹۵ هم توانستیم تمبر آیین جوش‌زنی را رونمایی کنیم.

?دبیر آئین جوش زنی ایران با اشاره به برگزاری سوگواره عکس این آئین در سال ۹۸، افزود: ۱۴۵ عکس به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که حدود ۴۰ اثر حرفه‌ای در دو بخش حرفه‌ای و موبایلی برگزیده شدند.

?وی گفت: هرمزآباد به لحاظ جغرافیایی موقعیت ویژ‌ه‌ای در رفسنجان دارد و ورودی بزرگترین جنگل مصنوعی دست کاشت بشر در دنیا را داردو آثار تاریخی زیادی در این روستا وجود دارد که در سال ۹۶ مسجدی که مربوط به دوران قاجاریه بوده و آیین جوش‌زنی در آن برگزار می‌شود به ثبت ملی رسید و یک حمام تاریخی هم در روستا وجود دارد که قابلیت ثبت ملی را دارد هرمزآباد با حدود سه هزار نفر جمعیت و تقدیم ۲۴ شهید به انقلاب و اسلام که سه تن از شهدای این منطقه شاخص هستند توانسته است در منطقه بدرخشد.

?ابراهیم رضوی مقدم با بیان اینکه آیین جوش زنی هرمزآباد در سال ۹۶ در برج میلاد اجرا شد، یادآور شد: قصد داریم در سراسر کشور و حتی خارج از کشور نیز این آیین را برگزار و معرفی کنیم که پیگیری های زیادی برای اعزام آیین جوش زنی هرمزآباد به خارج از کشور انجام داده ایم و بزودی این آئین سنتی عزاداری در یکی از کشورهای همسایه اجرا می شود.

?رضوی‌مقدم در ادامه با اشاره به اینکه هر ساله آیین جوش‌زنی صبح عاشورا در مسجد بزرگ این روستا برگزار می‌شد که امسال به‌دلیل کرونا این آیین برگزار نشد، افزود: سوگواره آیین‌ جوش‌زنی ایران هرمزآباد به مناسبت ششمین ثبت ملی جوش‌زنی در دو بخش نوحه‌خوانی جوش و طراحی گرافیکی  محرم شامل پوستر و نقاشی برگزار خواهد شد.

?وی اضافه کرد: مهلت ارسال آثار تا  دهم مهرماه است و اختتامیه این آیین ۱۷ مهرماه همزمان با اربعین حسینی برگزار و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا میشود