ساماندهی سگ های بلا صاحب و ولگرد

  • منشتر شده در: ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۹۳

به گزارش روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی شهر رفسنجان جلسه ساماندهی سگ های بلا صاحب و ولگرد سه شنبه ۱۲ اسفندماه با حضورمهندس مختاری شهردار رفسنجان، نماینده دادستان ؛ معاون فرماندار ؛ شهرداران کشکوئیه ؛ سرچشمه و جمعی از مسئولین شهرستان در فرمانداری برگزار شد

مهندس محمد مختاری شهردار ر فسنجان در این جلسه اظهار کرد: سگ های ولگرد معضلی برای مردم شده و تعداد زیادی سگ در شهر وجود دارند.

وی افزود: این سگ ها در سال دو مرتبه تولیدمثل دارند که در هر مرتبه بین ۲ تا ۸ توله به دنیا می آورند و اگر تیم های اجرایی شهرداری اقدامات موثر را انجام ندهند، تعداد آنها به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و این موضوع مقداری کنترل و ساماندهی این حیوانات را سخت تر کرده و نیاز به برنامه ریزی جدی تر دارد.

مختاری ادامه داد: غذا دادن شهروندان به سگ ها و وجود پسماند های مواد غذایی در زباله ها باعث افزایش جمعیت سگ ها در شهر و زمینه مساعدی برای تولید مثل بیشتر آنها فراهم می شود. از سوی دیگر مردم نگران هستند که فرزندان شان مورد حمله این حیوانات قرار بگیرند.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه دوگانگی بین برخورد با سگ ها وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع در بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون به شهرداری ها واگذار شده و در این بند آمده «دفع حیوانات مضر و ولگرد» که این موضوع مقداری کار را پیچیده تر می کند. قبلاً معدوم سازی سگ های ولگرد صورت می گرفت و آخرین مورد بحث دفع سگ های ولگرد، موضوع عقیم سازی سگ های ولگرد مطرح شده است.

وی با بیان اینکه عقیم سازی سگ های ولگرد برای کنترل این سگ ها بازه زمانی طولانی می خواهد، عنوان کرد: زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در خارج از شهر برای عقیم سازی در نظر گرفتیم که تجهیز شده و از ابتدای سال جاری تاکنون عقیم سازی ۳۲۸۳ قلاده سگ در شهر رفسنجان انجام شده است. در این عقیم سازی داروهای ضدانگل و واکسن های ضدهاری نیز به این حیوانات تزریق می شود.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه بحث رهاسازی سگ ها در حاشیه شهرها نیز وجود دارد که البته به صورت مستند نیست اما این مسئله کار را سخت کرده، افزود: باید کار ساماندهی سگ های ولگرد به صورت همزمان در شهرکل ستان انجام شود و به صورت نقطه ای نمی توان کار کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید