رفسنجان اولین شهراستان کرمان دارای طرح جامع جدا سازی آب مصرفی فضای سبز از آب شرب شهری

  • منشتر شده در: ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۴۷۰

?به گزارش روابط عمومی شهرداری رفسنجان مهندس جهانگیر ملکی ضمن تسلیت شهادت امام صادق(ع) و شهدای هفتم تیر در خصوص آب مصرفی فضاهای سبز شهرستان عنوان کرد:فضای سبز رفسنجان با مساحت حدود۳۰۰ هکتار با ۱۱حلقه چاه آب اختصاصی شهرداری آبیاری می شود و جزء اولین شهرهای استان کرمان است که مطالعات طرح جامع جدا سازی آب مصرفی فضای سبز از آب شهری انجام شده و دارای طرح مصوب می باشد

?وی در خصوص کم آبی بیان کرد:با توجه به اینکه رفسنجان جزء مناطق کم باران است در برنامه دراز مدت استفاده از گونه های مقاوم به کم آبی و خشکی وهمچنین در طراحی پار کها نسبت سطح سبز به سخت کاهش دادیم به طوری که در پارکها وفضای سبز شهری از گونه های بانیاز آبی بالا به خصوص چمن کمتر استفاده کرده ایم.

?مهندس ملکی گفت :در حال حاضر قسمتهایی از فضای سبز که به علت نداشتن شبکه آب مجبور به استفاده از آب شرب شهری بوده ایم به کلیه پیمانکاران دستور داده شده است که به هیچ عنوان از آب شرب استفاده ننمایند.

?رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری رفسنجان عنوان کرد: با شروع فصل گرما و کاهش رطوبت نسبی و بالا رفتن درجه حرارت که باعث افزایش تبخیر از سطح خاک و تعرق از سطح برگ می گردد.لذا میزان آب و مدت آبیاری افزایش می یابد.

?وی خاطر نشان کرد: سرانه مصرف آب در آبیاری فضای سبز درطول سال ۱۰لیتر درهرمترمربع است که با توجه به موقعیت شهرستان رفسنجان،اقلیم و رطوبت نسبی متفاوت است.

?رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری رفسنجان تصریح کرد: استاندارد سرانه مصرف آب دررفسنجان برای آبیاری هر متر مربع چمن ۱۵ الی ۲۰ لیتر آب در هر دوره آبیاری درسال و هر اصله درخت نیز ۳۰ تا ۴۰ لیتر آب در هر دوره آبیاری درسال است که ارقام اعلام شده با توجه به آیتم های بسیار زیادی از جمله شرایط آب و هوایی، فصل، نوع پوشش گیاهی،سن، نوع خاک و…قابل تغییر است.

?وی اظهار داشت: با توجه به اقلیم شهررفسنجان ، از ابتدای اردیبهشت ماه تا پایان شهریور ماه و خصوصاً در ماه های تیر و مرداد که اوج زمان گرمای هوا است، بیشترین میزان آبیاری(پیک مصرف) برای فضای سبز انجام می پذیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید