داورجشنواره از چشم دختران ببینیم

  • منشتر شده در: ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۱۷۵

?داور دومین جشنواره عکس ” از چشم دختران ببینیم” معتقد است برگزاری جشنواره های هنری باعث ایجاد شور و نشاط در قشر جوان هنرمند شهر می شود و به دنبال آن خلق آثار هنری و ثبت لحظات ناب رقم می خورد.

↙بیوگرافی/ حسام الدین باقری از سال ۱۳۸۱ عکاسی را زیر نظر انجمن سینمای جوانان شروع کرده است و از سال ۹۳ به صورت جدی تا کنون در این عرصه فعالیت دارد.

?وی در چندین جشنواره بین الملی و داخلی شرکت داشته و کسب چندین جایزه و مقام برتر را از کشورهای فرانسه و بلغارستان در کارنامه خود دارد

↙ حسام الدین باقری یکی از داوران دومین جشنواره عکس ” از چشم دختران ببینیم” در خصوص تاثیر برگزاری جشنواره در حوزه فرهنگ سازی شهر می گوید: برگزاری جشنواره های هنری از جانب ارگانهایی چون شهرداری و همچنین بنگاه های اقتصادی که می توانند اسپانسر مالی جشنواره باشند باعث ایجاد شور و نشاط در قشر جوان هنرمند شهر می شود و به دنبال آن خلق آثار هنری و ثبت لحظات ناب رقم می خورد.

?وی افزود: به طور طبیعی برگزاری جشنواره ها و اهدای جوایز به برترین ها باعث تشویق خانواده ها به کارهای هنری و پیشرفت مضاعف هنرمندان عکاس خواهد شد.

?باقری در خصوص چگونگی ایجاد بسترسازی فرهنگی توسط عکس تصریح کرد: بسترسازی فرهنگی با هنرعکاسی با دوحالت ایجاد می شود، یکی با نشان دادن قسمت های تاریک فرهنگی شهر و به دنبال آسیب شناسی و حل این آسیب ها باشیم، بخش دیگر بخش روشن قضیه است که قسمت هایی که باعث ایجاد شعف و پیشرفت فرهنگی می شود که شامل همه مقوله های فرهنگی است؛ ثبت و در کنار هم قرار دهیم و با نشان دادن پیشرفت ها راهکارهای جدید برای بهتر شدن این رویدادها ارائه دهیم.

?داور دومین جشنواره عکس ” از چشم دختران ببینیم” ادامه داد: مثلا اگردر بافت فرسوده شهر آسیب ها در قالب عکس بیان شود تلنگری است به مسئولین شهر که آن آسیب ها را رفع نمایند و همچنین منعکس کردن یک تصویر زیبا ازمجموعه فرهنگی یا فضای شهری باعث تشویق سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و گسترش این حوزه خواهد شد.

?باقری در خصوص ملاک های ارزش گذاری و داوری یک اثرهنری خاطرنشان کرد: اولین چیزی که در جشنواره های عکس مهم است اینکه یک عکس را از لحاظ فنی، هنری و رعایت اصول اولیه به ثبت برسانیم، اینها معیار ابتدایی است اگر عکس ها از این دوحالت خارج باشند به مرحله بعدی راه نمی یابند و در مراحل بالاتر؛ ابتکار، خلاقیت، بیان موضوع عکس در راستای محور جشنواره مهم است.وقتی یک عکس با رعایت اصول اولیه، خلاقیت و در راستای محور جشنواره حرکت کرده باشد دارای حائز رتبه است؛ البته نگاه عکاس و داور باهم فرق دارد.

?وی با ابراز خشنودی از برگزاری اولین جشنواره عکس دختران در سال گذشته گفت: اینکه جشنواره ای مختص خانم ها برگزار شود جالب است، در جامعه امروزی، آقایان بیشتر از خانم ها فعال تر هستند و وقتی جشنواره ای برگزار می شود اکثر برگزیدگان آقایان هستند، اینجا بستری مختص خود بانوان برگزار شد که در نوع خود مهم و بی نظیر است.

?باقری در خصوص داوری جشنواره عکس سال گذشته بیان کرد: داوری قابل قبولی بود،اختتامیه و افتتاحیه آن هم پر شور برگزار شد، امیدواریم این جشنواره تداوم داشته باشد و هر سال بزرگ و باشکوه تر از قبل برگزار شود.

?وی از بخش ویژه جشنواره « کرونا و قرنطینگی» به عنوان یک موضوع روز و جدید یاد می کند و می گوید: از اواخر بهمن ماه که درگیر این ویروس شدیم بخش زیادی از بانوان ایرانی برای جلوگیری از انتشار بیماری در خانه کنار خانواده هایشان ماندند و اینکه در این شرایط حساس ذوق و سلیقه هنری خودشان را به کار گرفتند و عکس های خوبی ثبت کردند چالش برانگیز است و اینکه حس قرنطینگی و در خانه ماندن و نشاط را بخواهند در این عکس ها نشان دهند مهم است.

?حسام الدین باقری با بیان اینکه قرار نیست دید خانم ها را عوض کنیم آنها دیدند و عکس گرفتند ادامه داد: بانوان شهر من عکس گرفتند من به عنوان داور از نظر تکنیک عکاسی، هنر و بیان احساسات، آنها را قضاوت می کنم، اگر یک خانم هم به عنوان داور انتخاب می شد بهتر بود ولی به طور کل، تاثیری در داوری نمی گذارد چون داوری بحثی است که داور اثر هنری را از نظر تکنیک تجربه، نگاه، دید خودش و اصول عکاسی داوری می کند.

?وی تصریح کرد: اکثر جشنواره هایی که در شهرستان برگزار شده است محلی بودند، با این حجم ورودی عکس به دبیرخانه نشان می دهد شهرستان قابلیت این را دارد که جشنواره های برون استانی و کشوری را برگزار نماید.

?باقری در پایان صحبت های خود با اشاره به اینکه پرداختن به هنر باعث تغذیه روح ، روان و شادی فرد می شود گفت: بانوانی که در این جشنواره شرکت نکردند فرصت خوبی را از دست دادند اگر به هنر علاقمند باشیم کار هنری انجام دهیم باعث می شود روح و روانمان شادشود.ثبت عکس و چاپ آن مهم است، به همه توصیه می کنم در کنار فعالیت های روزانه یک هنر را آموزش ببیند و انجام دهند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید