رویکرد مدیریت جدید سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری جدا سازی آب شرب از آب خام است

  • منشتر شده در: ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  • توسط: فاطمه استادحسینی
  • تعداد بازید: ۱۷۷

♻️مدیر عامل سازمان سیما ،منظر و فضای سبز شهرداری از پیشرفت پروژه های جداسازی آب شرب از آب خام در رفسنجان خبر داد.

?به گزارش خبرنگار روابط عمومی شهرداری، مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری عنوان کرد: گرم شدن هوای کره زمین و افزایش میزان گاز کربنیک در جو به کاهش بارندگی ها، ایجاد آلودگی های صوتی، بیماریهای تنفسی و عصبی و در مجموع افزایش آلودگی زیست محیطی می انجامد که یکی از راههای مبارزه با آن توسعه و گسترش فضای سبز در جوامع شهری می باشد.

?جهانگیر ملکی با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در رفسنجان کمتر از ۱۰۰ میلیمتر است، گفت: برداشت بیش از حد مجاز از چاههای کشاورزی سطح آبهای زیر زمینی را کاهش داده و کیفیت آب را شورتر و غیر قابل استفاده نموده است.

?وی بیان کرد: فضای سبز نیاز به آبیاری دارد که با این ویژگی اقلیمی، وضعیت منابع آب به عنوان عامل بازدارنده و محدود کننده فضای سبز تلقی می شود.

? وی افزود: بر همین اساس مطالعات و اجرای شبکه مستقل آبیاری فضای سبز با جدیت بیشتری توسط شهرداری دنبال و تکمیل می گردد.

? مهندس ملکی ادامه داد: مطالعات طرح از سال ۱۳۷۹ در شهر رفسنجان شروع و به تصویب سازمان شهرداریها و دهیاریها رسیده است.

? مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با اشاره به اقدامات صورت گرفته، تصریح کرد: اخیرا ساخت مخازن آب جهت جداسازی آب شرب شهری از آب خام به طور جدی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

?وی درادامه عنوان کرد: احداث مخزن یک هزار مترمکعبی در میدان امام (ره) که متصل به چاههای مفتح، میدان امام خمینی(ره) و آرامستان می باشد از جمله این اقدامات است.

? وی خاطرنشان کرد: در آینده ای نزدیک بلوار شهید مطهری و جوی های طرفین نیز از آب شرب شهری جدا خواهد شد.

? مهندس ملکی هم چنین اظهار کرد: از اقدامات اخیر هم چنین می توان به جداسازی آب شرب از خام در بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) از میدان امام حسین(ع) تا میدان آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) و رفیوژ بلوار با عرض سه متر اشاره کرد که هر ساله با کاشت گلهای فصلی مقادیر زیادی از آب شرب استفاده می شد اما با قطع آب شرب شهری و اتصال به آب چاه شماره هشت شهرداری کمک بزرگی به صرفه جویی در مصرف آب شرب شد.

? مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری یادآور شد: آبیاری بوستان لاله از دریاچه پارک شهید مطهری و قطع آب شرب از این پارک و همچنین اتصال آبیاری بوستان جواد الائمه به چاه مفتح و اتصال بلوار زائر و میدان امام رضا(ع) به چاه مهدی آباد از جمله اقدامات فوری سازمان در راستای صرفه جویی در آب شرب شهری می باشد.

?مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خاطر نشان کرد: کیفیت گل و گیاه مستقیما تحت تاثیر کیفیت و شوری آب می باشد و آب شرب نسبت به آب خام چاههای فضای سبز از شوری کمتر و کیفیت بالاتری برخوردار است؛ لذا با توجه به بحران و کمبود شدید آب و برای رفع مشکل شهروندان شهرداری این ریسک را پذیرفته و نسبت به جداسازی آب شرب در اکثر بلوارها، میادین و پارکها اقدام نموده است.

? وی ادامه داد: اصلاح الگوی کاشت، اصلاح الگوی طراحی و تغییر سیستم های آبیاری در دستور کار سازمان می باشد که اجرای آن کمک بسیار مهمی جهت رفع کمبود آب می نماید.

?وی در پایان بیان کرد: سازمان فضای سبز بصورت داوطلبانه دو حلقه از چاههای خود را بصورت موقت در اختیار اداره آب قرار داده تا به شبکه آب شرب وصل و مشکل کم آبی شهروندان رفع شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید